День покровителя Карітасу Харкова – святого Пантелеймона

9 серпня Церква святкує день святого Пантелеймона Цілителя, безвідплатного лікаря. Для нас це особливий день, адже св. Пантелеймон є покровителем Карітасу Харкова.

Ім’я Великомученика Пантелеймона згадують при здійсненні таїнств єлеєосвячення і освячення води. До нього звертаються з молитвою про зцілення душі і тіла.

Великомученик Пантелеймон народився у сім`ї знатного язичника у Никомідії (на північному заході Малої Азії) у IV столітті н.е. Мати святого була таємною християнкою, вона рано померла. Батько віддав отрока на навчання до прославленого лікаря Євфросина.

Одного разу хлопець побачив на вулиці мертву дитину, яку вкусила єхидна, що була ще поряд. Він почав молитися Господу Ісусу Христу про воскресіння померлої і загибель отруйного гада. Він твердо вирішив, що у разі, якщо його молитву буде почуто, стане послідовником Христа і прийме Хрещення. Дитина ожила, а єхидна розлетілася на шматки на очах у Пантелеймона. Незабаром слава про його здібності дійшла до столиці імперії – Риму. Коли батько святого побачив, як син, помолившись, зцілив сліпого, він разом зі
зціленим прийняв Хрещення.

Святий Пантелеймон лікував всіх, однак насамперед бідних і ув’язнених. При цьому він завжди благовістив про Ісуса Христа, що викликало люту ненависть лікарів-язичників. Вони і донесли на святого імператору Максиміану. Пантелеймон зазнав тортур. Однак вони не могли позбавити його життя. Тоді святому Великомученику відрізали голову, а тіло кинули у вогнище, однак воно не згоріло, а було таємно поховане християнами. З рани його текли кров і молоко, а олива, до якої його було прив`язано, покрилася плодами.

Бог прославив святого Пантелеймона тим, що тіло його залишилося нетлінним, а мощі мали силу зцілювати різні хвороби. Сотні хворих біля його мощей були в чудесний спосіб оздоровлені. Згодом мощі святого перенесли до Царгорода, а частина їх донині зберігається на горі Атон.