Цього дня у храмі служать Літургію святого Василя Великого, а єпископи вмивають ноги 12 священнослужителям, як це вчинив Ісус Христос дві тисячі років тому своїм учням на знак глибокого смирення і любові до них, а також як повчання всім християнам не шукати влади один над одним, а слугувати один одному.
Страсний четвер у богослужінні згадуються чотири важливі події з життя Христа Спасителя: Тайна вечеря, на якій Господь встановив новозавітне Таїнство Євхаристії. Господь Ісус Христос уклав Новий Заповіт між Богом і людьми ціною Власної Крові. Згадується молитва Господа в Гетсиманському саду, коли Христос від душевних терпінь плакав кривавими сльозами.
Цього дня звершується єпископами освячення мира.
На Харківщині весь тиждень перед Пасхою називався Великодній тиждень або Світлий чи Білий. З понеділка по четвер включно, у кожній сім’ї наводили порядок в хаті, в сараях, на подвір’ї. Як правило, білили хату, все прали, бо як казали літні люди, «Щоб в хаті навіть ганчірка була чиста». Прикрашали хату, вішали чисті, а то й нові рушники. На Харківщині побутує вислів: «Щоб у хаті було, як у віночку». У четвер до схід сонця всі члени родини мали покупатися, щоб не хворіти.
У Чистий четвер починали випікати паски, писати писанки. Щодо розпису писанок, на жаль, лишилися поодинокі спогади літніх людей про те, що в родинах колись писали писанки.
До заходу сонця намагалися зробити всю необхідну роботу по господарству, бо ввечері треба йти до церкви на «Страсти».
* Витинанка «Чистий четвер» виконала Наталія Денисенко, викладач Харківської дитячої художньої школи № 1 ім. І.Ю. Рєпіна
Джерела:
1. CREDO: https://credo.pro/2020/04/61706
2. Український Харків: http://open.kharkiv.ua/20230413/shanujmo-nashi-tradyciji-13-kvitnja-chystyj-chetver-tyzhdenj-pered-velykodnem-nazyvavsja-velykodnij-tyzhdenj/
#Великий_четвер #Чистий_четвер #Церква #УГКЦ #Харків #Харківщина