ВЕЛИКА (СТРАСНА) П’ЯТНИЦЯ. СТРАСТІ І ПОГРЕБЕННЯ ГОСПОДНЄ

У цей день Сам Господь приніс Себе у жертву на хресному древі. Традиційно, це є день суворого посту та здежливості. Більшість свого часу люди намагаються проводити у церкві, беручи участь у подіях Страстей та смерті Господа нашого Ісуса Христа, роздумуючи про ці події через Святе Письмо та богослужбові тексти.

Перше богослужіння цього дня – це Утреня страстей. Під час цієї Утрені ми чуємо 12 фрагментів з Євангелій, в яких ідеться про арешт, засудження і розп’яття Ісуса. Це богослужіння насправді є нічним чуванням — справжньою хресною дорогою Христа. Церква, встановлюючи його, мала на меті дати нам можливість разом із Петром та апостолами чувати з Христом, супроводжувати Його під час страждань. Ця Утреня у ранній Єрусалимській Церкві тривала усю ніч і завершувалася хресним ходом. Мешканці Єрусалиму разом з єпископом ходили по місцях, пов’язаних із подіями страстей, та читали там відповідні Євангелія, а під час переходів з місця на місце співали псалми та антифони.

Ранком Великої п’ятниці служаться Царські часи. Вони називаються так тому, що у Візантії на них приходив імператор. На кожному з Царських часів читаються особливі псалми, старозавітні пророцтва, Апостол і Євангеліє — по черзі на кожному часі з кожного євангелиста. Царські часи також особливі своїми тропарями св. Софронія Єрусалимського, які оспівують страждання і розп’яття Христа. Після Царських часів служиться Вечірня, під час якої до храму виноситься Плащаниця.

Вечірня відправляється на спомин про зняття з хреста тіла Христового і Його поховання. В часі співу стихир на стиховні священик у повних ризах обкаджує престіл, на якому лежить Плащаниця, а опісля виносить її на середину церкви. Відтак здійснюється обхід з Плащаницею навколо храму у супроводі вірних. Хресний хід повертається до храму, посередині якої споруджено Божий гріб, прикрашений квітами та свічками. Священик вкладає Плащаницю до гробу, а потім тричі навпереміну з вірними співає тропар «Благообразний Йосиф» з поклонами. На завершення всі приступають до Плащаниці і цілують рани зображеного на ній Господа – Його пробиті ребра, руки і ноги. 

Відеозапис трансляції богослужіннь Великих царських часів  та Вечірні з виставленям плащаниці з Катедрального собору УГКЦ у Харкові (Салтівка):

Посилання на відео у Фейсбуці:

https://fb.watch/jUDNOXxEIj/

#Плащаниця #Великі_царські_часи #УГКЦ #Харків #вечірня #виставлення_плащаниці

Великі царські часи. Вечірня з виставленям плащаниці.

Страсна П'ятниця. Винесення плащаниці. Катедральний собор УГКЦ. Харків, 14.04.2023.

Страсна П'ятниця. Винесення плащаниці. Катедральний собор УГКЦ. Харків, 14.04.2023.

Страсна П'ятниця. Винесення плащаниці. Катедральний собор УГКЦ. Харків, 14.04.2023.

Страсна П'ятниця. Винесення плащаниці. Катедральний собор УГКЦ. Харків, 14.04.2023.